Jak je to se státním/národním registrem?

K dnešnímu dni skutečně státní nebo národní registr neexistuje.
Registr psů které ve svém názvu používají slova národní/státní/centrální evidence atp. pouze zneužívají neznalost majitelů psů za účelem získání privátních informací o majiteli.
Takovéto jednání by se dalo považovat za nekalou konkurenci.

Skutečný státní „Centrální registr psů“ bude spuštěn v roce 2022.
Předpokládáme, že výše uvedený registr nebude schopen předávat informace o ztracených/nalezených zvířatech.

Prohlašujeme že psi registrovaní v našem registru https://www.help4pet.cz/ přehlásíme do státního registru po jeho spuštění.
Pokud automatická přeregistrace nebude možné z technických nebo právních důvodů, poskytneme majitelům psů pomoc k úspěšné registraci do „Centrálního registru psů“.

Musím nechat psa očipovat?

Ano. Podle Zákona č. 166/1999 Sb. v platném znění je od 1. ledna 2020 zavedena povinná identifikace psů.
Identifikace musí být prováděna v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a rady (EU) č. 576/2013 ze dne 12. června 2013

Čipování psů není pouhým rozmarem státu, ale chrání naše zdraví. Pokud vás kousne cizí pes, chcete mít jistotu, že pes, který vás pokousal byl skutečně očkován proti vzteklině. Jediným důkazem řádného očkování je kombinace čipu a očkovacího průkazu.
Kdo psa očipovat nenechá vystavuje se jednak riziku poměrně vysoké pokuty a druhak velkým problémům v případě, že pes někoho zraní.
Majitel neočipovaného psa, není schopen dokázat, že byl pes řádně očkován. Ponese tak náklady na případnou preventivní léčbu pokousaného, jeho ušlý zisk a podobně.

Jednoduše řečeno, každý majitel psa má povinnost nechat psa u veterináře očipovat. Veterinář číslo čipu zapíše do průkazu psa a následně dojde k registraci do některého z registrů buď veterinářem anebo přímo majitelem.

Uvedené právní normy jsou ke stažení zde:
Nařízení Evropského parlamentu a rady (EU) č. 576/2013
Zákon č. 166/1999 Sb. v platném znění

Jak registr funguje?

Nejprve je třeba aby majitel psa či jiného zvířete označeného identifikačním čipem vyplnil registrační formulář se svými kontaktními údaji a údaji o registrovaném zvířeti. Tyto údaje může samozřejmě kdykoliv upravovat a přidávat další zvířata.

Druhá část přichází v případě, že dojde ke ztrátě zvířete. Případný nalezce navštíví s nalezencem veterinárního lékaře, případně policii nebo jinou instituci vybavenou čtečkou identifikačních čipů. Přečetené 15-ti místné číslo čipu poté zadá do vyhledávání v registru (vyhledávat je možné také podle tetování, pokud je jím zvíře označeno). V případě, že bude v registru zvíře nalezeno, bude nálezci neprodleně sdělen konakt na majitele. V případě, že nám nálezce poskytne telefonní číslo odešleme ho majiteli a ten může nálezce kontaktovat sám. Pak už vše záleží na domluvě nálezce a majitele.

Ceník poplatků za registraci naleznete zde.

Tento web využívá cookies pro správné fungování a zvýšení vašeho pohodlí. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O cookies

Tento obchod je určen pouze pro veterinární lékaře

Před nákupem se prosím přihlaste

Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.
Zde jsou instrukce jak povolit JavaScript ve Vašem webovém prohlížeči.